מהי לידה אורגזMית

לידה אורגזMית

ישנן כל מיני סוגים של לידות אורגזמיות. ולידה אורגזMית כפי שאני מבינה ומלמדת אותה היא שונה מכולם.

לידה אורגזMית היא לא-
• לידה בה האישה מקבלת מגע מיני במהלך הלידה (מישהו או היא עצמה נוגעים בדגדן שלה תוך כדי הלידה) ומגיעה מכך לאורגזמה או לעונג גדול.
• בהכרח לידה שאין בה בכלל כאב
• לידה שבה האישה חווה אורגזמה שמתחילה, מגיעה לשיא ונגמרת

אז מה היא לידה אורגזMית?
לידה אורגזMית היא לידה בה את נכנסת באופן ספוטנטני למרחב אורגזמי – כלומר מרחב של עונג, בו את חווה זרמים או רטטים נעימים בגוף בזמן הצירים.

בלידה כזו את נכנסת אל המרחב האורגזמי או יוצאת ממנו בהתאם ישיר לתנועת ההורמונים בגופה. בשלב הראשון של לידה אורגזMית יש ירידה דרסטית ברמות האדרנלין בגוף. הגוף מחזיק את המינימום האפשרי של הורמון הסטרס הזה כך שאת יכולה להיות ערה אבל אין לך אפילו מספיק אדרנלין כדי לפתח מחשבה. זה אומר שאת נכנסת למצב תודעה אחר בו השכל שקט לחלוטין כמו במצב מדיטטבי עמוק. באותו השלב הגוף מוצף באוקסיטוצין – הורמון האהבה, אשר גורם לפעולת ההפשלה של הרחם (בשלב הראשון הרחם מושך את עצמו למעלה כדי לפתוח ולמחוק את צוואר הרחם).

 הרבה נשים אחרי לידות אורגזMיות מוצאות שהמיניות שלהן השתנתה. הן מסוגלות פתאום להיות נוכחות יותר במעשה האהבה, להרגיש עונג עמוק יותר, להיות חופשיות יותר בביטוי המיני שלהן ולחוות אורגזמות שלא נחוו לפני.

ההריון נותן לכולנו (אלו שחוות עונג גדול ואלו שעדיין לא) הזדמנות להכין את עצמנו ללידה אורגזMית כך שנגיע ללידה רגועות ונכונות להיות בה באהבה במקום בפחד, ונחווה עונג והתעלות במקום סבל ולחץ.

אני נושאת תפילה, אתכן, ללידות מעצימות ושלמות

לידות המלאות באהבה ובאורגזמיות.

איילה

 

 *מובא כאן מידע נוסף על ההורמון אוקסיטוצין  – לשימושכן

אוקסיטוצין

מבחינתי כל מה שאת צריכה לדעת זה שבלידה הגוף יכול וצריך לייצר כמות מאוד גדולה של אוקסיטוצין.  ושאת יכולה לאמן את הגוף שלך בהריון ולהרגיל אותו לברירת מחדל של ייצור אוקסיטוצין.                          הנה כמה נתונים שיעזרו לך להבין על מה אני מדברת-
כשאת לא בהריון טווח האוקסיטוצין שלך נע בין 0.2 ל 1.4 מיקרו יחידות למ"ל.בזמן הלידה טווח האוקסיטוצין שלך בדם נע בין 1.1 ל4.2.
אם נסתכל על האוקסיטוצין במי השפיר – בסוף ההריון ריכוז האוקסיטוצין במי השפיר הוא בממוצע 275 פיקוגרם למ"ל, בעת הלידה רמת ההורמון המי השפיר עולה ל695 בממוצע.אם את רוצה להבין למה כדאי להתאמן – תקראי את הפירוט הזה כאן למטה שמסביר כמה גורמים חוברים יחד רק כדי שתהיה לך אורגזמיות בלידה☺
המושג Oxytocin מקורו יווני ופירושו "לידה מהירה", לאחר שהפרמקולוג הבריטי Henry Dale גילה ב-1906 תכונותיו בכיווץ הרחם. בשנת 1910 תיארו Ott ו-Scott את תכונת ההורמון בזירוז הפרשת חלב האם.
המבנה של Oxytocin והדמיון להורמון ADH או vasopressin:
אוקסיטוצין הוא פפטיד בעל משקל מולקולארי של 1,007 דלטון המורכב מ-9 חומצות אמינו, ברצף הבא:
cys – tyr – ile – gln – asn – cys – pro – leu – gly –NH2
אוקסיטוצין פעיל ביולוגית בצורתו המחומצנת, בה 2 שיירי ציסטאין בעמדות 1 ו-6 יוצרים ביניהם קשר די-סולפידי טבעתי. אך אוקסיטוצין קיים גם במידה מצומצמת בצורתו המחוזרת הידועה כ-oxytoceine, שיש המייחסים לה תכונות של scavenger של רדיקלים חופשיים. המבנה של אוקסיטוצין דומה מאוד לזה של ההורמון המווסת את משק המים בגוף-ADH או vasopressin, אף הוא ננופפטיד, כאשר השניים נבדלים בשתי חומצות אמינו: ל-vasopressinבעמדה 3 מופיע פנילאלנין, ובעמדה 8 ארגינין. שני הורמונים אלה, בודדו ואף סונתזו על ידי Vincent du Vigneaud, הישג שזיכה אותו בפרס נובל בכימיה בשנת 1955.
שני הורמונים אלה מקודדים על ידי 2 גנים הקרובים זה לזה (מופרדים ביניהם על ידי פחות מ-15,000 בסיסים) על כרומוזום 20, והם עוברים שעתוק בכוונים מנוגדים. נראה ששני הגנים מקורם באותו גן קדמון.
אוקסיטוצין ו-vasopressin הם 2 ההורמונים היחידים המופרשים מהחלק האחורי של ההיפופיזה והשפעתם באיברי גוף היקפיים. יחד עם זאת, תאי עצב מייצרי אוקסיטוצין מייצרים גם פפטידים אחרים, כולל CRH או corticotropin-releasing hormone, וכן dynorphin, שפעילותם מקומית. תאי העצב הידועים כ-magnocellular יצרני אוקסיטוצין, ממוקמים בסמוך תאי העצב המגנוצלולרים המייצרים vasopressin, ודומים ביניהם בהיבטים רבים.
הפפטיד אוקסיטוצין מסונתז כפפטיד קודמן (precursor) ארוך יותר ובלתי פעיל המקודד על ידי הגן OXT הממוקם על כרומוזום 20 באדם. החלבון הקודמן המכיל גם את החלבון neurophysin I הנשא של אוקסיטוצין, עובר בהדרגה הידרוליזה אנזימטית למקטעים קצרים יותר שאחד מהם הוא neurophysin I. שלב ההידרוליזה האחרון המשחרר את הננופפטיד הפעיל של אוקסיטוצין, מקוטלז על ידי האנזים peptidylglycine alpha-amidating monooxygenase או PAM.
הפעילות של מערכת האנזים PAM תלויה בוויטמין C, החיוני כקו-פקטור. לגמרי במקרה מסתבר שחומצה אסקורבית (ויטמין C) מעודדת גם את ייצורו של אוקסיטוצין בשחלות, וכן נמצא שברקמות רבות נוספות כאשכים, עיניים, בלוטות יותרת הכליה ההרת (תימוס) והלבלב, מכילות את האנזים PAM והריכוז של ויטמין C ברקמות אלה גבוה יחסית.
החלבון הנשא של אוקסיטוצין, Neurophysin I נושא את אוקסיטוצין עד ההיפופיזה, משם הוא משתחרר לדם מן הנוירוהיפופיזה, האונה האחורית של בלוטת יותרת-המוח, המאחסנת ומפרישה הורמונים שיוצרו בגופי התאים ההיפותלמיים. לאחסון זמני של אוקסיטוצין משמשים גופי הרינג בנטירוהיפופיזה.
אוקסיטוצין הוא הורמון ממקור נוירו-היפופיזאלי הפועל בעיקר כמאפנן (מודולטור) עצבי במוח. יש להורמון פפטידי זה מעורבות ברבייה מינית, ובעיקר השפעה על הרחם ובלוטות החלב בעת הלידה ולאחריה, והוא מופרש בכמויות ניכרות בעת התרחבות צוואר הרחם והרחם עצמה בתהליך הלידה. לאחר הלידה חשיבותו בקשר הפיזי והנפשי בין היולדת לוולדה (maternal bonding), בגירוי הפטמות ובהנקה.
ההשפעה על ההתנהגות                                                                                                             מחקרים עם חיות מעבדה מצביעים על השפעה של האוקסיטוצין בעוררות מינית, מונוגמיה, קשר אימהי, הפחתת תגובות גמילה לחמרים ממכרים. אצל אוטיסטים נמצאו רמות נמוכות של אוקסיטוצין במוח.
מחקרים בשנים האחרונות חוקרים את השפעת אוקסיטוצין במגוון התנהגויות כולל התרחשות אביונה, יצירת קשרים חברתיים, קשרי זוגיות, דאגנות והתנהגות אימהית בסמוך ללידה. יש לאחרונה נטייה לכנותו "הורמון האהבה", ויש אף ראיות לכך שהורמון זה מעודד התנהגות אֶתנוֹצנטרית, הנותנת אמון וחשה אמפטיה לפרטים באותה קבוצת בני-אדם, ולעומת זאת חשה חשד ודחייה ביחס לפרטים המשתייכים לאלה מקבוצות אחרות, ולזרים.
מקורות עצביים של אוקסיטוצין
אוקסיטוצין מיוצר בתאים מאגנו-צלולריים מפרישים בגרעינים הסופרה-אופטיים והפארא-ונטריקולריים בהיפותלמוס, והוא נאגר בגופיפי הרינג בקצות האקסונים באונה האחורית של ההיפופיזה הידועה כנוירוהיפופיזה, משם הוא מופרש לדם. לאקסונים אלה יש שלוחות עצב מקבילות המעצבבות את הקולטנים של אוקסיטוצין ב-nucleus accumbens. אוקסיטוצין מיוצר גם בנוירונים בגרעין הפארא-ונטריקולארי המשפיע על איזורי מוח אחרים ועל חוט השדרה. קולטני אוקסיטוצין ממוקמים במוח, בחוט השדרה, באמיגדלה, וב-stria terminalis (אלומת הסיבים המקשרת בין המוח לעמיגדלה), במחיצה הוֶנטרוֹ-מדיאלית של ההיפותלמוס ובגזע המוח.
הפרשת אוקסיטוצין מקצות תאי העצב מפוקחת על ידי פעילות חשמלית של תאי האוקסטוצין בהיפותלמוס. תאים אלה מייצרים פוטנציאלי פעולה (action potentials) המביאים לשגשוג אקסונים לכיוון ההיפופיזה, כאשר קצות תאי עצב אלה עשירים במספר רב של בועיות (vesicles) המכילות את ההורמון. בבועיות אלו אוקסיטוצין קשור ל-neurophysin I, שהוא קטע פפטידי גדול של מולקולת חלבון קודמן (precursor) גדולה יותר, ממנה נוצר אוקסיטוצין לאחר ביקוע אנזימטי. כאשר קצות תאי עצב אלה עוברים דה-פולריזציה מופרש אוקסיטוצין בתהליך של אקסוציטוזה.
מקורות חוץ-עצביים של אוקסיטוצין
מחוץ למוח, תאים מפרישי אוקסיטוצין זוהו במספר רקמות כולל הגופיף הצהוב-corpus luteum, השלייה, התאים האינטרטיציאליים של Leydig, רשתית העין, ליבת האדרנל, השליה, בלוטת ההרת (תימוס) הלבלב. מעריכים שאוקסיטוצין, יחד עם אסטרוגנים, קשורים להשריית סינתזה של פרוסטגנדין F2α, המביא לרגרסיה של הגופיף הצהוב (luteolysis). נמצא שתאי Leydig באשכים של חולדות וחזירי-ים המפרישים טסטוטסטרון, הם בעלי יכולת לייצר אוקסיטוצין.
פעילויות של אוקסיטוצין
לאוקסיטוצין יש פעילויות הורמונאליות היקפיות אחדות, אך גם פעילות מקומית במוח. פעילויותיו של ההורמון הזה מתווכות על ידי קולטנים ספציפיים אליהם אוקסיטוצין נקשר בזיקה גבוהה, ואלה קולטנים מצומדים לחלבון G הדורשים ++Mg וכולסטרול, והם שייכים לתת הקבוצה rhodopsin-class type-I של הקולטנים המצומדים לחלבון G. הפעילות ההורמונאלית ההיקפית של אוקסיטוצין משקפת בעיקר הפרשה מן ההיפופיזה.
בנשים מניקות מעודד אוקסיטוצין את ה-letdown reflex תוך שהוא פועל על בלוטות החלב, וגורם לחלב לזרום לסינוסים התת-אראולריים, משם הוא מופרש דרך הפטמות. כאשר תינוק יונק מהפטמה מועבר דרך עצבי השדרה להיפותלמוס. גירוי היקפי כמו הנקה לא משפיע על ריכוז האוקסיטוצין בCSF.
כיווץ הרחם: חיונית הרחבת צוואר הרחם לפני לידה. אוקסיטוצין גורם לכיווצי הרחם בשני שלבי הלידה המתקדמים, ולעתים אף גורם התכווצויות קלות של הרחם אם כי מכאיבות עתים למשך מספר שבועות ראשונים של ההנקה. הוא ממריץ פעולתם של שרירים חלקים באזור החלציים. מקובל ממספר מחקרים, אם כי לא בהכרח מבוקרים, שבעת אביונה רמת אוקסיטוצין בדם עולה בשני המינים, ויש המייחסים לו השפעה על תהליך הגירוי (arousal) המיני. יש הערכה שהוא מסייע למעבר הזרע בעת פליטתו.
פעילויות במוח
לאחר הפרשת אוקסיטוצין על ידי בלוטת יותרת המוח, מחסום דם-מוח אינו מאפשר כניסה חוזרת למוח של האוקסיטוצין. רמת האוקסיטוצין בפלזמה עולה עם ירידה ברמות ACTH ונראה שאוקסיטוצין מעכב שחרור ה-ACTH וקורטיזול בתנאים מסוימים, ואז הוא יכול להיחשב אנטגוניסט של vasopressin. אוקסיטוצין מעורר תחושות של שביעות רצון, הפחתת דאגות, רגיעה בסביבת בן הזוג. יש סברה שהורמון זה מגן מפני עקה, והוא יכול להקל על תופעת "מצבי רוח" תכופים. ריסוס אפי של אוקסיטוצין הביא על דיווחים אחדים להפחתת תחושת פחד, כפי הנראה על ידי השפעה מעכבת ברמת ה-amygdala.
הנה כמה נתונים שיעזרו לך להבין על מה אני מדברת-
כשאת לא בהריון טווח האוקסיטוצין שלך נע בין 0.2 ל 1.4 מיקרו יחידות למ"ל.
בזמן הלידה טווח האוקסיטוצין שלך בדם נע בין 1.1 ל4.2.
אם נסתכל על האוקסיטוצין במי השפיר – בסוף ההריון ריכוז האוקסיטוצין במי השפיר הוא בממוצע 275 פיקוגרם למ"ל, בעת הלידה רמת ההורמון המי השפיר עולה ל695 בממוצע.